W jednej lokacji łączymy wiedzę i doświadczenie ekspertów z kluczowych działów jakimi są:

Nokia Cloud & Network Services R&D 

W Bydgoszczy znajduje się największy oddział CNS w Polsce. Głównym zadaniem tego działu jest wytwarzanie oprogramowania dla największych operatorów na świecie od koncepcji po wdrożenie. Używane technologie PaaS, SaaS, K8s, cloud, DevOps, AI, ML dają możliwości wytwarzania najwyższej jakości oprogramowania. W dziale tym pracujemy nad produktem SBC – Session Border Controler, mamy także bardzo liczną grupę programistów i testerów pracujących nad platformą CSF – Common Software Foundation używaną w produktach Nokia Cloud & Network Services. Dodatkowo stawiamy na nowe technologie takie jak Sztuczna Inteligencja (AI – Artificial Inteligence) i uczenie maszynowe (ML – Machine Learning) stosując je w codziennej pracy i rozwiązaniach produktowych. Grupa DevOps przygotowuje infrastrukturę do pracy nad oprogramowaniem tworzonym w oddziałach na całym świecie. 

 

Nokia Cloud & Network Services– VLAB 

Laboratorium w Bydgoszczy jest miejscem, gdzie łączymy najnowocześniejsze technologie i sprawdzone rozwiązania. Naszym zadaniem jest oferowanie R&D Nokia Cloud & Network Services stabilnego środowiska dla systemów cloud w oparciu o różne wersje CloudBand Infrastructure Software. 

IP & Optical Networks, oraz Fixed Networks

Jednym z kluczowych obszarów działalności, w których firma Nokia jest światowym liderem są usługi (z ang. professional services) budowy oraz modernizacji sieci IP, transmisyjnych oraz szerokopasmowych. Główne centra dostarczania usług tego typu znajdują się właśnie w Polsce. W zakresie wyżej wymienionych usług polskie zespoły wykonują prace związane z audytami, projektowaniem, testowaniem, integracją i zarządzaniem wersjami oprogramowania oraz transformacją sieci telekomunikacyjnych. Zespół specjalizuje się zwłaszcza w usługach transformacyjnych, co jest unikalną specjalizacją w Nokii na skalę światową.

Global Services

Nokia jest liderem w dziedzinie usług teleinformatycznych. Za sukcesami projektów szeroko pojętych usług stoi dział Global Services Delivery Excellence ze zlokalizowanym w Bydgoszczy zespołem Service R&D. W dobie powszechnej automatyzacji niezwykle istotne są procesy, zunifikowane procedury i efektywne metody zarządzania zasobami. Realizacja tych procesów odbywa się za pomocą narzędzi softwarowych i platform. To dzięki nim usługi Nokii charakteryzują się wysoką jakością i efektywnością. Bydgoski dział zajmuje się architekturą, programowaniem i testowaniem takich narzędzi. Wyprodukowanego tu oprogramowania używają na co dzień giganci telekomunikacyjni w Stanach Zjednoczonych do zarządzania sieciami, planowania rozwoju, czy też projektowania nowych usług. Każdego dnia automatycznie zbierane i przetwarzane są ogromne ilości danych pozwalające nie tylko rozwiązywać bieżące problemy, ale także przewidywać potencjalne kłopoty.

Industrial Competence Center

Jedna z trzech (obok Oulu w Finlandii i Chennai w Indiach) wewnętrznych fabryk Nokii, która kontynuuje 90-letnie tradycje przemysłu teleinformatycznego w Bydgoszczy. Fabryka ICC w Bydgoszczy zajmuje się integracją i testowaniem zaawansowanych systemów i sieci teleinformatycznych dla klientów, którymi są zarówno operatorzy telekomunikacyjni, jak również klienci z sektorów przemysłowych m.in. transportowego (kolejowego, lotniczego), energetycznego (przemysł wydobywczy ropy i gazu, energetyka) oraz sektorów publicznych i rządowych.

Dzięki tej różnorodności technologii, specyfiki poszczególnych działów zatrudniamy specjalistów na stanowiskach takich jak: Software Development Engineer (programujących w językach C/C++/Java/Python), Tester Oprogramowania, vLAB Engineer, IP & Integration Engineer czy Product/Project Manager.

Nokia Software vLAB w Bydgoszczy

NASZE LABORATORIA W LICZBACH

01
500 m2 serwerowni, czyli prawie 1,5 boiska do koszykówki
02
Ponad 4 000 TB przestrzeni dyskowej – miejsce na 175 000 filmów jakości HD, których obejrzenie zajęłoby ponad 40 lat
03
Udostępniamy ponad 130 00 vCPU 500 000 GB RAM a to więcej niż 32 500 laptopów z czterordzeniowym procesorem i 16 GB RAM
04
Na bydgoskich serwerach nieustająco trwają prace nad ponad tysiącem projektów jednocześnie.
Oznacza to, że świadczymy nasze usługi w modelu „follow the sun”